Ötletek az olvasás megszerettetéséhez

2016.03.09 22:44

23 ötlet, ha szeretnéd, hogy gyermeked többet olvasson

Sok gyerek nem szeret olvasni. Vannak, akik számára az olvasás unalmas, mások fárasztónak találják, de olyanok is vannak, akik szerint egyszerűen vannak fontosabb dolgok is. Ma olyan ötleteket olvashatsz, melyek segíthetnek abban, hogy gyermeked olvasás iránti ellenszenvét vagy közönyét lelkesedéssé változtassák.

1. Keress olyan újságokat, könyveket, melyek érdekelhetik gyermekedet. Kiinduló pontként veheted figyelembe, hogy mi iránt érdeklődik, milyen hobbit, sportot űz.

2. A lakásban mindenfelé hagyj szerteszét olvasnivalót, sokfélét, újságokat, könyveket, regényeket, ismeretterjesztő anyagokat, képregényeket, rejtvényújságokat, katalógusokat.

3. Figyeld meg, mi kelti fel gyermeked figyelmét, akár a tévében, akár ha megpillant valahol egy képet, akár ha beszélgettek. Építs erre az érdeklődésre: keress ilyen témájú anyagokat, vidd haza őket. Akár rövid részleteket fel is olvashatsz belőle gyermekednek, csak hogy lássa, milyen izgalmas.

4. Lássa gyermeked, hogy Te is gyakran olvasol. Nem tanulás, vagy munka kedvéért, hanem pusztán az öröm miatt.

5. Vidd el gyermeked rendszeresen a könyvtárba. Fedezzétek fel együtt a gyerekrészleget. Kérjétek meg a könyvtárost, hogy segítsen izgalmas könyvet keresni gyermekednek.

6. Mutasd meg gyermekednek, hogy az olvasás révén izgalmas új információkhoz juthat, például arról, hogy hogyan kell papírsárkányt készíteni, vagy olyan papírrepülőt, mely mindenki másénál messzebb repül, vagy érdekes dolgokat tudhatunk meg egy ritka bélyegről, vagy egy idegen pénzérméről.

7. Nagyobb gyermekeidet bátorítsd, hogy hangosan olvassanak a kicsiknek. Ezzel megmutathatják, hogy ők már gyakorlottabbak, okosabbak, felnőttebbek.

8. Játszatok olvasással kapcsolatos játékokat, például, ahol betűkockákból kell szavakat kirakni, vagy ahol kártyákról kell felolvasni valamit.

9. Amikor lehetőségetek van beszélgetni, mesélj arról, amit olvastál, ha valami érdekeset láttál az újságban, vagy találtál egy érdekes könyvet. Bátorítsd őket is, hogy meséljenek saját olvasásélményeikről.

10. Iktassatok be mindennap a napirendetekbe egy kis időt, akár lefekvés előtt negyedórát, 20 percet, ami csak olvasásra van félretéve: nem tankönyv, nem kötelező olvasmány, hanem csak egyszerű örömolvasás. Ekkor ne legyen más - ilyenkor nem megy a tévé, nincs számítógép, nincs házimunka, csak az olvasás.

11. Olvass gyermekednek rendszeresen. Különösen akkor fontos ez, amikor már tudnak olvasni, de még nem olyan jól, hogy örömet okozzon számukra az olvasás. Az, hogy Téged hallgathat, segít neki fenntartani a könyvek iránti érdeklődést ebben a nehéz időszakban is.

12. Bátorítsd gyermeked, hogy felolvasson Neked, ha talált egy érdekes részt egy könyvben, egy érdekes cikket vagy egy viccet az újságban. Amikor gyermeked hangosan olvas, ne javíts ki minden apró hibát, csak azokat, amelyek a szöveg értelmét befolyásolják. Még a gyakorlott olvasók is tévesztenek időnként.

13. Azon alkalmakkor, amikor ajándékot vásárolsz gyermekednek, mindig vegyél neki könyvet is, persze olyat, mely valószínűleg érdekelni fogja.

14. Alakítsatok ki egy elkülönített részt, ahol gyermeked tarthatja a könyveit.

15. Ismertesd meg gyermekedet a könyvjelzővel. Mutasd meg neki, hogy egy könyvet nem kell egy ültő helyében befejezni: olvasson egy kicsit, majd, ha megjelölte, hol tartott, le is teheti a könyvet, és folytathatja később.

16. Ha egy könyv nem tetszik gyermekednek, ne erőltesd, hogy befejezze. Bíztasd, hogy tegye félre, és kezdjen egy másikat.

17. Sok gyerek - és sok szülő is - azt hiszi, hogy az olvasás komoly tevékenység, melyhez nem illik a vidámság. Mutasd meg gyermekednek az olvasás másik oldalát is: keressetek vidám könyveket, melyeken sokat lehet nevetni, viccköteteket, anekdotákat, vagy egyszerűen vicces regényeket.

18. Bővítsd tovább gyermeked olvasási élményeit. Például, ha a csillagokról, bolygókról olvasott, akkor vidd el a Planetáriumba, vagy egy csillagvizsgálóba, ha a dinoszauruszok keltették fel érdeklődését, akkor menjetek el a Természettudományi Múzeumba.

19. Apró jutalmakkal, kedvezményekkel bíztasd gyermeked az olvasásra. Például ígérd meg neki, hogy elviszed őt a moziba, ha elolvasta a könyvet, melyből a film készült, vagy engedd meg neki, hogy egy kicsivel tovább ébren maradjon, hogy be tudja fejezni a fejezetet, esetleg vállalj át tőle valamilyen házimunkát, hogy legyen egy kis ideje olvasni.

20. Korlátozd gyermeked tévézésre és számítógépezésre fordítható idejét, hogy több ideje maradjon más dolgokra, például az olvasásra. De sose legyen a tévé vagy a számítógép az olvasás jutalma, és az olvasás elmaradása miatti büntetésként se használd ezek megvonását.

21. Keresd meg az interneten, és nyomtasd ki gyermeked kedvenc dalainak szövegét, melyeket akár így együtt is énekelhet az előadóval.

22. Kockuljon! A gyerekek imádják az elektronikus kütyüket. Próbáljátok ki az olvasást tableten, vagy Kindle olvasón. Ma már magyarul is rengeteg e-könyv érhető el.

23. Nem feltétlenül van könyvre szükség ahhoz, hogy olvasson gyermeked. Jól használhatók erre a célra akár az étlapok, az óriásplakátok, a köztéri táblák, vagy a bolti feliratok. Használjátok ki a hirtelen adódó lehetőségeket is gyermeked olvasásának fejlesztésére.